Nastolatki często są w nastroju, którego same nie potrafią opisać ani uzasadnić. To sprawa ich etapu rozwojowego. Niestety takie nastroje i zachowania rodzą nieprzewidziane konsekwencje i... wiele nieporozumień.

O tym, jak zmniejszyć ilość tych nieporozumień, opowiada profesor Marek Kaczmarzyk, autor szkolenia o nastolatku.

W rozmowie pojawia się neurobiologiczne tłumaczenie tego etapu rozwoju młodego człowieka. Chodzi tu o mózg społeczny, jego dojrzałość i możliwości czytania emocji. Podane są też standardowe reakcje dorosłych - w szkole lub w domu, które rodzą nieporozumienia... We wnioskach padają rady - jak znosić zmienne nastroje nastolatków i jak pracować nad sobą, by lepiej rozumieć swoją postawę i nastolatka w takim konflikcie.

Wojciech Albiński, redaktor bloga EduAkcji