sp12@sosnowiec.edu.pl  |  (32) 293 78 87  |  

Szkoła Promująca Zdrowie

Światowy Dzień Rzucania Palenia, obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada, w Polsce od 1991 roku. W roku 2021, ten dzień przypada na 18 listopada. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sosnowcu informuje, że uzależnienie od nikotyny jest trudnym do opanowania nałogiem, jednak jego opanowanie prowadzi do poprawy ogólnego stanu zdrowia człowieka jak i jego samopoczucia.

Światowy Dzień Mycia Rąk - święto obchodzone corocznie 15 października, ustanowione przez ONZ w 2008 roku, jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk.
Na skórze rąk są dwie warstwy mikroflory:
• pierwsza jest właściwą fizjologiczną florą, która z człowiekiem jest na stałe i ona właśnie zapewnia nam prawidłowe funkcjonowanie skóry;
• drugą grupą jest mikroflora, którą nabywamy poprzez kontakt ze środowiskiem, jest ona dla nas "obca", a znajdujące się w jej składzie drobnoustroje są chorobotwórcze;
Każdy centymetr kwadratowy skóry człowieka może pomieścić tysiące, a nawet miliony drobnoustrojów. Szacuje się, że na skórze rąk, na 1cm² jest ich od 40 tysięcy do prawie 5 milionów. Na co dzień dotykamy wszystko i wszędzie: klamki, poręcze, banknoty, bankomaty, terminale do kart kredytowych, długopisy, telefony, klawiatury, myszki, przyciski w windzie, poręcze w autobusie i tramwaju, pieniądze, koszyki sklepowe, zwierzęta i wiele innych rzeczy i powierzchni. To właśnie na tych powierzchniach roi się od bakterii. Drobnoustroje te (m.in. rotawirusy, norowirusy, enterowirusy, salmonellozy, gronkowce, pałeczki jelitowe – m.in. Escherichia coli) posiadają dwie wspólne cechy - są niewidoczne "gołym okiem" i łatwo się przenoszą z jednej części ciała na inną, np. z rąk do ust, prowadząc do wirusowych i bakteryjnych zakażeń jelitowych, śluzówki jamy ustnej, a także do zatruć pokarmowych, wirusowego zapalenia wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa), zakażenia owsikami.
Wykształcenie nawyku mycia rąk (z użyciem mydła) przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety może ocalić więcej istnień ludzkich niż jakakolwiek
szczepionka. Badania ujawniły, że aż 70% ludzi nie myje rąk po skorzystaniu z toalety, a 95% nie myje ich prawidłowo. 

Te kilkadziesiąt sekund z wodą i mydłem to nasza pierwsza obrona nie tylko przed zarażeniem koronawirusem, lecz też innymi chorobami. Jednak, aby mycie rąk dało efekty, trzeba to robić dobrze. Dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić swoją technikę, i dla tych, którzy nie są pewni, czy robią to dobrze - instrukcja mycia rąk.
 
Jak myć ręce?
Myj ręce przez 40 - 60 sekund


Według wytycznych WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ta czynność powinna trwać około minuty. Tyle czasu potrzeba, aby drobnoustroje i wirusy zostały dokładnie spłukane. A 30 sekund to absolutne minimum, które powinniśmy poświęcić na higienę dłoni. Dzieci w przedszkolu śpiewają w tym czasie dwa razy "Sto lat". Internauci policzyli, że nucenie pod nosem dwa razy fragmentu piosenki Beaty Kozidrak: "Jesteś sterem, białym żołnierzem, nosisz spodnie, więc walcz. Jesteś żaglem, szalonym wiatrem, Twoja siła to skarb", też zajmuje w sumie 30 sekund.
Kiedy koniecznie powinniśmy myć ręce?
• po powrocie do domu,
• przed każdym posiłkiem,
• po wyjściu z toalety (publicznej i tej w domu),
• po kontakcie ze zwierzętami,
• po kaszlu, kichaniu i czyszczeniu nosa,
• po wykonaniu prac porządkowych.
Wysuszmy ręce. Mycie usuwa bakterie, ale dopiero właściwe suszenie zmniejsza liczbę mikroskopijnych bakterii, które pozostają na dłoniach. Bakterie rozmnażają się w ciepłym i wilgotnym środowisku, dlatego lepiej nie korzystać z popularnych suszarek elektrycznych, które są niehigieniczne i nieefektywne. Przede wszystkim poprzez podgrzanie skóry powodują powstanie idealnego ciepłego środowiska do rozwoju bakterii. Co więcej, pobierają i wydmuchują powietrze z toalety.
Początkowo mycie może wydawać się długie i żmudne, ale z każdym kolejnym razem będzie stawało się czymś naturalnym. Dlatego tak ważne jest, aby od początku robić to dokładnie, aż skuteczna higiena rąk stanie się naszym nawykiem.

 źródło: http://www.szpitalwrzesnia.home.pl/strona/259-swiatowy-dzien-mycia-rak-moc-jest-w-twoich-rekach
[dostęp z dnia 14.10.2021r.]

 

W ostatnim czasie odbyła się Akcja Sprzątania Świata w tym roku pod hasłem: „Myślę, więc nie śmiecę”. Z tej okazji panie Anna Bogdanowska i Joanna Porębska zorganizowały w naszej szkole czwartą edycję „Pokazu Mody Ekologicznej”. Celem konkursu było podnoszenie społecznej świadomości ekologicznej, propagowanie idei czystego środowiska, zwrócenie szczególnej uwagi dzieci na konieczność ochrony środowiska naturalnego poprzez własną aktywność i właściwe zachowania, tworzenie warunków do podejmowania działalności twórczej, budzenie zainteresowania sztuką poprzez wykonanie strojów i ich pokaz, rozwijanie własnych zainteresowań i uzdolnień poprzez występy przed publicznością.

Ubiegając się po raz kolejny o Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie dokonaliśmy dogłębnej analizy i ewaluacji zadań wynikających z realizowanego programu. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji multimedialnej, w której ukazujemy najważniejsze przedsięwzięcia i działania w poszczególnych obszarach promocji zdrowia w ostatnich latach.
Zespół ds. promocji zdrowia.

zobacz prezentację

Zapraszamy wszystkich do obejrzenia prezentacji.

Przedstawiamy w niej wyniki autoewaluacji, jakiej dokonaliśmy w szkole

w związku z ubieganiem się certyfikat „Szkoły Promującej Zdrowie”.

zobacz prezentację

19 kwietnia w naszej szkole odbył się wyjątkowy apel z okazji Światowego Dnia Zdrowia. Wyjątkowy, bo zorganizowany na odległość. Apel miał charakter słuchowiska, do wykonania którego zostali zaproszeni zarówno uczniowie, nauczyciele jak i gość specjalny dr Urszula Rajchel, zaprzyjaźniona z naszą placówką od dawna. Słuchowisko rozpoczęło rodzeństwo Kacper i Zuza podkładając swoje głosy do wiersza „Na straganie”.

Dzień Bezpiecznego Internetu – święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet". Celem ustanowienia takiego dnia było zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Nasza szkoła przystąpiła do projektu stworzonego przez Fundację Otylii Jędrzejczak w odpowiedzi na coroczną liczbę utonięć i podtopień w naszym kraju. Lód to też woda !!!! Zima się rozpędza i temperatury spadają, woda zamarza, a chęć zabawy na lodzie lub morsowanie nie maleje a nawet wzrasta. Bezpieczeństwo nad wodą jest dla nas bardzo ważne, dlatego powstał projekt „Zero jest OK - bezpiecznie nad wodą".


gov.pl

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 12
IM. JANA III SOBIESKIEGO
W SOSNOWCU

ul. K. K. Baczyńskiego 14, 41-203 Sosnowiec
sp12@sosnowiec.edu.pl
(32) 293 78 87
BIP